Blok Jana Jandourka

8.08.2006   Madonna

...Madonna...

Jak jsem se dočetl na Christnetu , Madonně, míněno té zpívající, hrozí exkumunikace. Kardinál Ersilio Tonino

tonini3.jpg

údajně pravil: „Tentokrát byly překročeny všechny hranice. Madonnino představení je rouhačskou provokací církve a znesvěcením kříže. Ta žena zasluhuje exkomunikaci,“
K tomu několik detailů. Starému pánovi je už 86 let. Oni se kardinálové dožívají dost vysokého věku, zvláště pak v Itálii. (Prý za to může užívání olivového oleje, takže jsem vždycky chtěl být italským kardinálem, což se teď trochu zkomplikovalo, ale pokud jde o ten olej, je ho díky kapitalismu dost.) Před devadesátkou už člověka napadá ledacos.
Problém je však trochu s tou exkomunikací po technické stránce. Předně si pod tím nesmí člověk představovat nic tak moc dramatického ve středověkém stylu. Věřte mi, že osobně vím, o čem mluvím. Ani cihlou tonzuru vám nedrhnou jako Husovi.
Česká wikipedie tvrdí, že exkomunikace je trest vyloučení z církve.

V dobách, kdy jsem studoval církevní právo, za takový výrok docent Zedníček vyhazoval od zkoušky. Exkomunikace není vyloučení z církve, neboť do ní se vstupuje křtem a ten je nezrušitelný, což popírají pouze heretici. Dále už to má wiki přesněji.
Exkomunikovanému se zakazuje:
* udělovat svátosti a svátostiny, přijímat svátosti,
* posluhovat při mši či jakémkoliv jiném bohoslužebném úkolu,
* zastávat jakýkoliv církevní úřad, službu, úkol, nebo konat úkony z moci úřední.
Uvažuji, kterou z oněch činností by chtěla Madonna asi provozovat, aby ji tento trest náležitě postihl. Ministrovat asi sotva. A že by Madonna chodila ke svatému přijímání se mi nezdá pravděpodobné.
Také je zajímavé, za co by měla být potrestána. Pokud o vaší exkomunikaci nerozhodne nějaký církevní šéf, je tu ještě exkomunikace, která nastává skutkem samým. Tam patří:
* podstoupení interrupce či její provedení
* fyzický útok na papeže
* odvolání se proti rozhodnutí papeže ke koncilu
* kacířství
* schizma
* odpadlictví od víry
Některé body můžeme vyloučit. Že by se chtěla Madonna odvolávat ke koncilu, zvlášť když se poslední dobou koncily konají tak asi jednou za sto let, není pravděpodobné. O interrupcích Madonny není nic známo, aspoň mně ne, žijeme v době antikoncepce a lékařského tajemství, stejně by to teda nevyšlo najevo. Tak asi zbývá to kacířství nebo odpadlictví, když Madonna má na hlavě trnovou korunu a je tak nějak (velmi stabilně, nutno říci) nalepena na kříž. Jenomže to by se dalo vztáhnout i na ty horlivce z Filipín, co nechávají o každých velikonocích křižovat. To se taky nesmí, ale exkomunikováni asi nejsou. Hlavní problém je ale v tom, že exkomunikovat lze pouze katolíka. Madonna se, jak známo, hlásí ke kabale, židovské mystice. Trestejte si katolickou exkomunikací kabalistu. To je trochu jako kdyby nějaký okresní soud v Severní Koreji poslal obsílku Georgi W. Bushovi.
Asi bude lepší to všechno nechat být. Ať si holka zazpívá a zatancuje, hlavně ať nám z té konstrukce nespadne, to by se asi bouchla.

Komentáře (0) Kategorie: --nezařazeno--

Komentáře

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Váš vzkaz:
Oblíbené blogy

Archivy

Ostatní

VzkazHodnoceníRSS ExportRSS KomentářeCounterbloguje.cz- [CNW:Counter] -