Blok Jana Jandourka

13.04.2007   Rabín 3

Když teda Análka říká, že se jí rabínovy řeči líbí, tak tady ještě něco...

 

Okamžiky pravdy se mohou projevit mnoha způsoby, ve chvílích, kdy se vám odkryje smysl věcí. Například postáváte na koktejlové párty. V jedné ruce držíte drink a v druhé kousek asparágusu a vaše ústa jsou zaneprázdněna zdvořilou konverzací. A najednou jako byste vystoupili sami ze sebe a viděli nezúčastněně sami sebe odkudsi z místa poblíž stropu.

Někdy také, třeba po modlitbě, vidíte nějaký důvěrný objekt, jako by to bylo poprvé, a připadá vám skvělý a správný.

 

art-cezanne-cards.jpg

 

Objasnil mi to bridž. Bylo to na jednom večírku pozdě večer. Seděl jsem blízko hráčů a díval se jim do karet. Mezi dvěma z nich — byli to manželé — bylo jakési napětí které mě mátlo. On se pokoušel vyhrát a čím více se mu dařilo, tím více se ona hněvala, ačkoliv to byl hněv skrytý. Důvody jsem si seskládal z jejich konverzace. Muž hrál proti svému zaměstnavateli. Čím více se mu dařilo v karetní hře, tím více zavdával svému zaměstnavateli příčinu k hněvu a ztrácel tak v životní hře a ve hře obživy. Své emoce a pocity, svůj úspěch a neúspěch, soustředil do dvourozměrného světa karet a v něm to skutečně stačilo. Jeho manželka soustředila své emoce a pocity, svůj úspěch a neúspěch, do trojrozměrného světa kovu a kamene — ledniček, automobilů a garáží. Chápala, že úspěch v dvojrozměrném světě znamená ztroskotání v trojrozměrném světě. I jemu to došlo, když naposled udeřil kartami do stolu. Podíval se na ni s pocitem triumfu. Ona na něj pohlédla podrážděně a on, jakmile se přizpůsobil trojrozměrné realitě, povadl a triumf byl pryč.

Díval jsem se a viděl, jak byla realita karetní hry uzavřena v obšírnější realitě vnějšího života a jak může logika jednoho skóre být v protikladu k jinému. Realita života samého je však obsažena v realitě věčného života a my můžeme jen matně vnímat jeho význam a jeho požadavky.

Komentáře (1) Kategorie: --nezařazeno--

Komentáře

rady1[[openidhttp://openid.cz/rady1]] (WWW) , 14.04.2007, 19:30:49
Pěkný článek. Profesionál se hned pozná.

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Váš vzkaz:
Oblíbené blogy

Archivy

Ostatní

VzkazHodnoceníRSS ExportRSS KomentářeCounterbloguje.cz- [CNW:Counter] -