Blok Jana Jandourka

11.08.2007   Moji čtenáři mi píší...

Moji čtenáři mi píší...

Dostal jsem dopis čtenáře. Tzv. otevřený, jak sám uvádí. Otevřený dopis jsem ještě nikdy v životě nedostal, pokud pominu dopisy, které jsme dostávali za totáče. Ty bylo během psaní i čtení vždy třeba považovat za otevřené, protože — jak říkával v Litoměřicích za našich teologických studií náš pan rektor — "oni také chtějí něco vědět".

Tohle je ale opravdový otevřený dopis, takže jsem se dostal do vyšší společenské kategorie, někam k premiérům a ministrům a diktátorům. Jednou to muselo přijít. Děkuji.
List je reakcí na můj textíček v Listu živitelce . Protože odkazy jsou věcí pomíjivou, raději cituji, abyste vy, kteří nevíte, věděli.


Tedy EGO:

MFD: 09. 08. 2007 — Jan Jandourek — str. 10


Stejně to máme za pár, tak se neklaňme lumpům

Jak jsme se začátkem týdne dozvěděli, Rusko uvedlo do provozu vlastní systém protiraketové obrany. Zatím kolem Moskvy, během několika let jej však chce rozšířit kolem všech významných průmyslových center.
Poučeni českou bizarní debatou kolem radaru nutká nás to se Rusů zeptat: To se nebojíte?
Protože jedním z argumentů odpůrců radaru i obranných raket je, že taková zařízení jsou provokace a činí z budovatele potenciální cíl. Postavíte si v Brdech anténu a zloduch tam pak najust vypálí atomovku, abychom si nemysleli. Tak to vidí hlavy plné „brdského myšlení". A hle, Rusové naivní teď uvalili takovou hrozbu přímo na své hlavní město. Vůbec se zdá, že Putina by bylo třeba obvinit z velezrady, protože pokud ta obranná hejblata hodlá rozmístit i kolem nejdůležitějších fabrik, chce asi matičku Rus uvrhnout do doby kamenné. To až nepřítel udeří a nezůstane tam kámen na kameni. Kdepak, to „brdské myšlení" se vyznačuje rafinovanou opatrností. Nejlepší obranou je nemít žádnou obranu, protože kdybychom si ji pořídili, nepřítel by se hned naštval a chtěl by se do ní trefit.
Nejsme významní, myslí si brdské hlavy. Nikdo si nás nevšimne, když tu nebude nic vyčuhovat. Je to legrační. Po staletí se neodehrál ani jeden významný evropský konflikt, který by nějak nedopadl i na nás: třicetiletá válka, různé vlny revolucí, dvě světové války. Ale příště, kdepak, příště nastane výjimka ve světových dějinách, přemítá „brdské myšlení".
Čeho se ti lidé vlastně tak bojí? No přece smrti, čeho jiného. Ta se nezakecá. A západní člověk od Brd k Atlantiku to ví. Každá doba měla nějaký recept, jak se se smrťákem vyrovnat, nějakou tu verzi posmrtného života, nebo alespoň ono stoické konstatování: „jsme-li my, není smrt, a je-li smrt, nejsme my". Jen my nic. Sáhnout současníkovi na život pak znamená sebrat mu všechno. Právě proto jsme tak snadno vydíratelní. Teroristé v Madridu to celkem vystihli, když po sobě zanechali vzkaz: „Vy milujete život, my milujeme smrt." V tom je právě ten vtip, že smrt nikomu ukrást nemůžete, je to naše jediná jistota. Připravit někoho o život je však poměrně snadné.
Nezdá se, že by počet pošahaných „milovníků smrti" v moderní době příliš poklesl, spíše naopak. Solženicyn kdysi napsal, že v gulagu na tom byli lépe ti, kteří si rovnou připustili, že to nejspíš nepřežijí. To je osvobodilo. Asi by měli Zápaďané postupovat stejně. Buď umřeme příliš mladí, nebo příliš zchátralí. Obojí nestojí za mnoho. Tentýž osud potká všechny kolem. Radar na tom mnoho nezmění, ať už bude, nebo nebude.
Takže by nakonec bylo lepší, kdyby byl.
Protože čas, který je nám jednotlivcům na zemi vyměřen, je v každém případě dost krátký a bylo by škoda si ho ještě kazit úslužným poklonkováním všelijakým grázlům a jejich režimům.

A pak jsem dostal 10. 8. 2007 do e-mailu onen OTEVŘENÝ DOPIS JANU JANDOURKOVI:


Jak je to vlastně se "skupinou obyvatelstva"?


napsal ho pan Ondřej Ivanek

a pak ho ještě zveřejnil na Britských listech . Chci šetřit svým oblíbeným označením "tzv.", protože komunisté ho také měli rádi, neb pro ně bylo všechno — krom nich — "tzv.", čímž toto "tzv." zdiskreditovali. Tak jen na okraj otázku: Co je na BL, tomto prazdroji veškerého zaprděného čecháčkovství, britského? Snad jen to, že i Británie se nachází v blízkosti kanálu. Ovšem mořského a narozdíl od nás mají k dispozici ještě oceán.

Tedy teď konečně onen OTEVŘENÝ DOPIS JANU JANDOURKOVI:

Vážený pane Jandourku, když jsem si v MF Dnes z 9. 8. 2007 přečetl Váš článek „Stejně to máme za pár, tak se neklaňme lumpům" , nestačil jsem se divit. Pominu-li srovnání, ostatně velmi falešné, mezi chystanou instalací prvků protiraketové obrany v Rusku a u nás, těžko již mohu pominout naprostou neúctu k životu.
Ta je ostatně naznačena již v nadpise Vašeho článku a vrcholí doporučením, aby obyvatelé Západu přestali příliš lpět na životě a začali si zvykat na podmínky panující v gulagu. Dokonce s odkazem na samotného Solženicyna.
Vaším hlavním terčem je však „brdské myšlení", resp. „brdské hlavy", použiji-li Vašich termínů, které s přezíravým posměchem charakterizujete ze všech možných stran. Když pak čtu Vaše výzvy k odvážnému nelpění na vezdejším životě, kladu si otázku, jak je to s Vaší vlastní srdnatostí. Například, zda byste se takto odvážil vyjadřovat o jiných, známějších a právně lépe definovaných skupinách obyvatelstva nebo jejich sympatizantech!
Pozn. JČ: Pan Jandourek tvrdí vlastně totéž co jeho premiér Topolánek: "Všude umírají lidé"...:)

K tomu tedy několik poznámek, které budou mít rovněž formu otevřeného dopisu, když už mám své vlastní médium.

1. Jak je to s mým "doporučením" "aby obyvatelé Západu přestali příliš lpět na životě a začali si zvykat na podmínky panující v gulagu. Dokonce s odkazem na samotného Solženicyna".
Nikdy jsem neřekl, že si lidé mají zvykat na podmínky panující v Gulagu. O ničem takovém není v mém textu ani slovo. Kdo to tam najde, dejte mi vědět. Nejsem si vědom. Je tam jen řečeno, že když přestanete lpět na něčem, co může někdo použít k vašemu vydírání, vypálíte protivníkům rybník.
Pokud jde o "podmínky panující v Gulagu", vybavuji si pod nimi třeba i to, že nesvobodný člověk musí poníženě uposlechnout všechno, co se vymyslí v Moskvě a následně v guberniích. Při pohledu na to, jak se mnozí klepou, jakmile něco pronese ten či onen ruský maršál, se mi vybavuje strážná věž. Ne ta jehovistická.

2. "Kladu si otázku, jak je to s Vaší vlastní srdnatostí." No nijak. Já nejsem srdnatý člověk a bojím se téměř všeho. Proto by se mi hodil nějaký radar a rakety, co tu za lacino nebo i zadarmo vystaví Američané. A teď by měli o své srdnatosti pohovořit nositelé "brdského myšlení". Ti, co se bojí neexistujících podzemních atomových reaktorů, které mají napájet radar, což je pitomost a právě proto se to blbě vyvrací, nebo dopadu korejské rakety, o které jedním dechem tvrdí, že není a nikdy nebude. To je pane srdnatost, bát se něčeho, co prý není a nikdy nebude. Člověka potěší, že je na tom někdo s odvahou ještě hůř než já. Jo a jak to bylo s jejich srdnatostí, když se lidé z jisté vesnice (Zaječov), co dnes odvážně a stoprocentně protestují v "referendu" proti Američanům, družili po okupaci se sovětskými vojsky, takže se jejich obci říkalo Brežněves. To je odvaha družit se, když je za vámi sto tisíc sovětských okupantů a ne jen 200 Amíků u nějaké antény. To jsou svaly jak ze Svalosilu (poznámka pro pamětníky.)

No hlavně aby to nerušilo televizi. Teď dávají i na ČT každou sobotu Karla Gotta z desítek let starých záznamů. Škoda o to přijít. Snad by měl Tomáš Klvaňa místo těch intelektuálních řečí rovnou vyhlásit, že je ten radar vlastně takové solárko a kdo se před ním na louce obnaží, bude vypadat jako Lejla Abbásová. To by byla tlačenice a cena pozemků kolem Trokavce by stoupla.

3. "Například, zda byste se takto odvážil vyjadřovat o jiných, známějších a právně lépe definovaných skupinách obyvatelstva nebo jejich sympatizantech!"
Tak to fakt nevím, o kom je řeč. Nechť se autor srdnatě ozve a já dám vědět.

4. Našel jsem si celý ten Topolánkův výrok. Zní: "Všude umírají lidé. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak." Ano, to je pravda. Přesně tak to je.

5. Kdyby bylo v Kateřinkách na Praze 11 referendum o umístění radaru za Milíčovským lesem, budu hlasovat pro. Už proto, že až sem poletí korejská raketa, bude to zřejmě dost mizerný komunistický šunt, který spadne kolem Řípu kamkoliv, jenom na ten radar určitě ne, tím jsem si jistý. Hádejte proč.

Komentáře (2) Kategorie: --nezařazeno--

Komentáře

helter skelter (WWW) , 12.08.2007, 11:46:11
Pane Jandourku, abyste to měl vyvážené: Já jako čtenář s vámi souhlasím. Je nás moc, lidí myslím, a Topolánek má nakonec pravdu, že lidi prostě umírají. Tohle lpění na životě - to je trochu bezdůvodné. Zas taková sláva to není.

Análka , 17.08.2007, 14:17:57
Cože? No jasně, že lidi umírají, ale holt to jako odpověď na některý otázky není vůbec vhodný, žejo... Chce si to asi vyhledat nejen výrok, ale i jeho kontext... Bez toho je to jaksi - - - bulvární.

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Váš vzkaz:
Oblíbené blogy

Archivy

Ostatní

VzkazHodnoceníRSS ExportRSS KomentářeCounterbloguje.cz- [CNW:Counter] -