Blok Jana Jandourka

21.10.2007   Starosti starostů

Ještě k anténě

 

 

 image5.jpg

 

Dočetl jsem na Novinkách.cz: "V Březnici na Příbramsku v sobotu proběhla mezinárodní konference odpůrců amerického radaru. Zúčastnilo se jí více než 100 delegátů ze 16 evropských zemí, 86 starostů z České republiky a zástupci několika mezinárodních mírových organizací. Svou podporu jim vyjádřili i starostové Hirošimy a Londýna."

Tady je to celé. Pro případné zájemce.

Je to zajímavé, že to byli zrovna starostové těchto dvou měst. Logické by bylo, kdyby poslali nějaké poselství stoupencům radaru. Londýn je město, na které padaly rakety vyrobené totalitním režimem. Londýňané měli štěstí, že ty rakety se jednak neuměly až tak dobře trefit, jednak že se díky technickému náskoku dokázali v bitvě o Británii ubránit německému letectvu. Ten technický náskok se dá zjednodušeně shrnout do jednoho slova: radar. Snad by tedy měl být londýnský starosta poněkud opatrnější a kromě textů se zabývat i kontextem. (Už se mu to jednou nepovedlo, když se mu nelíbily otázky novináře a tázal se, jestli nebyl onen žurnalista bachařem v koncentráku. Novinář pravil, že být ani nemohl, protože je Žid. Prostě trapas. Pro zájemce více zde.)

S tou Hirošimou je to složitější, ale snad jen na první pohled. Hodit bombu na město, kde bylo tolik civilních obyvatel (jak už to tak ve městech bývá), byla krutost (jak už to tak ve válce bývá). To se nemělo stát. Stejně ale nezbývá připomenout, co bylo před Hirošimou a co bylo po ní. Před ní bylo přepadení USA Japonskem, zákeřně (jak už to u přepadení bývá). Američanům se do války nechtělo a to ani kvůli Churchillovi. Když jim Japonci bez vypovězení války vybombardovali námořní základnu, už museli. To bylo předtím. Když pak po bombách Japonsko kapitulovalo, Američané poraženého protivníka neponížili, ale pomohli mu postavit se na nohy. Ale to ví každý, nebo může vědět, bude-li chtít. Spíše se jen divím, že starosta města Hirošima mluví do těchto věcí. Je to konec konců japonský politik a je jedno odkud z těch jejich ostrovů. Politik země, která sama byla kdysi agresorem, by neměl druhým mluvit do toho, jak a čím se chtějí případné agresi bránit. Zvláště pak by to neměl dělat politik země, kde lkát nad ztrátami vlastních lidí je dosti pozoruhodné, protože vlastní šéfové individuálním životem prostého Japonce tehdy — před více než 60 lety — dost pohrdali. Bylo by na místě, aby starosta spíše radar a rakety podpořil, protože obé má zabránit tomu, aby příští Hirošima nebyla někde jinde.

Nenechám se unavit a budu to opakovat. Bývaly doby, kdy byl Churchill označován za válečného štváče a Chamberlein za záchránce "míru pro tuto dobu". No — nedopadlo to dobře.

Ale jinak je dobře, že se ta konference konala. Už třeba vím, že je místo, které se jmenuje Březnice. A že se tam konají mezinárodní konference. 

Komentáře (0) Kategorie: --nezařazeno--

Komentáře

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Váš vzkaz:
Oblíbené blogy

Archivy

Ostatní

VzkazHodnoceníRSS ExportRSS KomentářeCounterbloguje.cz- [CNW:Counter] -