Blok Jana Jandourka

16.11.2007   Žijeme lépe

... a ještě lépe...

Bylo to v mediích, tak jsem si to chtěl ověřit. Skutečně. Podle průzkumu CVVM si 16 procent lidí myslí, že to před rokem 1989 bylo u nás lepší. 34 procent soudí, že to bylo tak půl na půl. 18 procent neví. Jen 32 procent se domnívá, že je to lepší dnes. Pozoruhodné je, že ti, co většinou nevědí, pocházejí z věkové kategorie 15 — 30 let. A to chtějí učitelé dostat přidáno. Mě třeba zajímá, jak se žilo v době mého narození, tedy kolem roku 1965. Zajímá mě i to, co se dělo dvacet let předtím. Koho to nezajímá, bude se jednou možná divit. Asi ano. Vždycky to tak zatím dopadlo. Ale oni z toho hoši a dívky nějak vybruslí. To už je taková historická zákonitost, že původci průserů, pokud včas začnou hrát hru na prohlédnutí, jsou na tom lépe než ti, co to věděli odjakživa.

Skoro bych byl v pokušení stát se statistikem mučitelem. Jakmile by někdo řekl, že to bylo tehdy lepší, zeptal bych se, v čem asi. I kdybych to bral čistě hmotně, tak za průměrnou mzdu si toho dnes koupíme o 30 procent více, než v roce 1989. Na to samozřejmě následuje pokřik takových těch všelijakých, že většina lidí průměrnou mzdu nemá. Tak dobře. Reálná mzda lidí s nejnižšími příjmy vzrostla od té doby o 15 procent. Nezní to závratně, ale stejně si polepšili. Takže kdo si pohoršil?

Zábavné je, že se pak jinde dočtu, že jen šestina lidí si myslí, jsme se  vyrovnali s minulostí. Jaká šestina? Polovina populace volí ČSSD a KSČM a nezdá se jim, že jsme se vyrovnali s minulostí? Ať se podívají sami na sebe a přestanou plodit rozumy. Byla by to roztomilá doba, kdyby...

No, škoda domýšlet. 

 

Komentáře (3) Kategorie: --nezařazeno--

Komentáře

#13 (WWW) , 16.11.2007, 23:11:51
Přesně tak! Děkuji za článek.

Análka , 20.11.2007, 12:33:19
Co máš proti voličům ČSSD? Ne, že bych k nim patřila, ale pokud už házet do jednoho pytle, patří do něj i ODS a teď už i SZ. A zbývá...?

waiders (WWW) , 20.11.2007, 12:57:45
musím říci, že zuřivý antikomunismus (nikoli ve smyslu odporu k idejím, ale k režimu let 1948-1989) u lidí své generace, tj. těch, kterým bylo v době sametové revoluce max. 10 let, jsem vždycky pokládal spíš za výsledek propagandy (rodičů, školy, médií) než výsledek nějakého osobního rozhodnutí - a jsou to typově přesně titíž, co se jindy naopak nadchnou PRO nějakou diktaturu.

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Váš vzkaz:
Oblíbené blogy

Archivy

Ostatní

VzkazHodnoceníRSS ExportRSS KomentářeCounterbloguje.cz- [CNW:Counter] -